W dniu 19.09.2024 r. Pojawiło się Zarządzenie Ministra Środowiska i Klimatu likwidujące Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
Pierwsze wzmianki o powrocie do energetyki jądrowej w Polsce pojawily sie w roku 2005 podczas przemówienia ówczesnego premiera RP Jarosława Kaczyńskiego. Pięć lat później została powołana do życia polska spółka PGE EJ1, która w ramach PGE miala pelnić rolę inwestora budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Termin oddania do użytku pierwszej elektrowni wyznaczono na rok 2020.
System elektroenergetyczny kraju, aby mógl pracować stabilnie, potrzebuje stabilnych źródeł wytwórczych, które mogą być uzupelniane o tzw. źródła niestabilne. Do źródeł stabilnych, które utrzymują tzw. sztywną sieć zalicza się elektrownie, których źródłem energii są źródła kopalniane, tj. węgiel, gaz ziemny lub paliwo jądrowe. Niemożliwe jest utrzymanie stabilnego systemu elektroenergetyczne kraju opierając go tylko na źródlach niestabilnych tzw. OZE, tj. Elektrowniach fotowoltaicznych lub elektrowniach wiatrowych.
Dlaczego elektrownie węglowe są tak ważne dla polskiej gospodarki?
10 grudnia 2020 r. na szczycie UE w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i Funduszu Odbudowy. Po groźbie zawetowania budżetu UE przez Polskę i Węgry Rada Europejska przyjęła wynegocjowane wcześniej konkluzje, określające kryteria stosowania mechanizmu praworządności wiążącego wydatkowanie środków unijnych z przestrzeganiem praworządności oraz polityki klimatycznej UE, której założenia zawarte są w tzw. pakiecie Fit for 55. Polska zagłosowała wówczas za propozycjami kierunkowymi pakietu Fit for 55.
Parlament Europejski przyjął w połowie kwietnia dyrektywy i rozporządzenia z pakietu Fit for 55, które mają prowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z rokiem 1990) i osiągnięcia neutralności klimatycznej do rolu 2050. W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF). Za przyjęciem pakietu głosowali przedstawiciele PO, PSL i Lewicy.
11 grudnia 2020 r. Rada Europejska podjęła decyzję przyjmując pakiet Fit for 55. Polska miała możliwość weta, ale ówczesny Premier RP Mateusz Morawiecki jednoosobowo – bez udziału Rady Ministrów – zgodził się na forsowane przez Niemcy i Donalda Tuska drastyczne zaostrzenie pakietu klimatycznego.
Z czym to sie wiąże?
Zgodnie z zatwierdzonym pakietem Fit for 55 Polska zobowiązała się do likwidacji własnego przemysłu wytwórczego, tj. do likwidacji elektrowni węglowych oraz kopalń. Co więcej, Polska w okresie przejściowym zgodziła się na drakońskie opłaty (kary) związane z tzw. systemem ETS. Nie mając zatem stabilnych źródeł energii, ani perspektyw na wybudowie nowych, skazani jesteśmy na zakup energii elektrycznej od naszych zachodnich sąsiadów. Nie mając własnego przemyslu wytwórczego zdajemy się zatem na łaskę i niełaskę panów zza Odry.
Narodzie polski kiedy się obudzisz? Czy Polak zawsze musi być mądry po szkodzie? Polacy, nasi przodkowie przelewali krew za naszą wolność. Za to żeby Polska zawsze była wolna, suwerenna i niepodległa. Po to, żeby idąc ulicą każdy Polak czuł dumę z tego, że jest Polakiem. III Rzeszy nie udało się zniszczyć Polski i Polskości, czy UE pod przewodnictwem Niemiec uda się?
Źródło:
https://dziennikurzedowy.mos.gov.pl/dzienniki-urzedowe-z-2024-r/lipiec-wrzesien/zarzadzenie/poz-66-zarzadzenie-ministra-klimatu-i-srodowiska-z-dnia-19-wrzesnia-2024-r-w-sprawie-zniesien/