Odsiecz Wiedeńska

Odsiecz Wiedeńska – „Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg” – Król Jan III Sobieski

 

341 lat temu, 12 września 1693 roku doszło do zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy.

Rzeczpospolita, związana traktatami sojuszniczymi z państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, bez wahania wypełniła swoje zobowiązania i kiedy Turcy ruszyli na Austrię, zaczęli przygotowywać odsiecz. W sumie zebrano 24 chorągwie konne, które ruszyły pod Wiedeń. Rankiem 12 września dotarły one do celu.

Niedługo potem kapucyn O. Marco d’Aviano odprawił mszę św., podczas której Król Polski służył jako ministrant. Obecni byli inni dowódcy armii odsieczowej m.in. Karol V Lotaryński. Wiele źródeł m.in. relacja królewicza Jakuba Sobieskiego wskazuje jako miejsce porannej mszy ruiny klasztoru kamedułów na Kahlenbergu (wzgórze to było  zwane w przeszłości także Sauberg, Schweinberg oraz Josefberg). Dzisiaj na tym miejscu stoi kościół św. Józefa, z kaplicą Sobieskiego i licznymi artefaktami upamiętniającymi polskiego króla, wojska odsieczowe oraz słynną mszę Marca d’Aviano.

Po rozpoznaniu terenu, w godzinach popołudniowych Armie Odsieczowe ruszyły do szturmu generalnego, który doprowadził do zakończenia oblężenia, rozpadu Osmańskiej armii i ucieczki jej dowódcy Kary Mustafy. Pochód islamu w Europie został zatrzymany, zaś Polacy w chwale mogli wrócić do ojczyzny. Nie pierwszy raz nasi rodacy pokazali krajom zachodniej Europy, tak często nas lekceważącym, swoją wartość, nie tylko jako odważny i bitny naród, ale też wierny sojusznik.

Wielkie zwycięstwo polskiego oręża. Pamiętajmy o momentach chwały w naszej historii, bo to one kształtują następne pokolenia, jak odnosić sukcesy.

W dniu 12 września Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie dowolne Najświętszego Imienia Maryi, które przypomina zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Wiedniem w roku 1683 przez króla Jana III Sobieskiego i sprzymierzone wojska chrześcijańskie. Obchód ku czci Imienia Maryi powstał w początkach XVI w. w Cuenca w Hiszpanii i był celebrowany 15 września, w oktawę święta Narodzenia Maryi. Z czasem został rozszerzony na teren całej Hiszpanii. Po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w 1683 r. Innocenty XI rozszerzył ten obchód na cały Kościół i wyznaczył go na niedzielę po święcie Narodzenia Maryi. Późniejsze reformy kalendarza i przepisów liturgicznych przeniosły go na dzień 12 września, kiedy to Martyrologium Rzymskie wspomina wiktorię wiedeńską.

Wiktor

 

Udostępnij

Zobacz także

Cud słońca 13 Października 1917 r.